Úřad průmyslového vlastnictví

Proč je novost důležitá?


Pro vynález je nedostatek novosti problémem ze dvou hlavních důvodů:

  • Není pravděpodobné, že pro myšlenku, která není nová, získáte hodnotná práva k duševnímu vlastnictví (PDV) (část 5). Většinou to znamená, že Vaše myšlenka bude mít nízkou nebo nulovou komerční hodnotu. (Mezi výjimky patří myšlenky, které chtějí pro úspěch využít spíše šikovný marketing než PDV nebo u nichž majitel práv souhlasí s poskytnutím licence na PDV.)
  • Myšlenka, která není nová, Vám nemůže z právního hlediska patřit. Pokud k takové myšlence vlastní práva jiná osoba, vystavujete se nebezpečí, že na Vás podá žalobu, budete-li se snažit o využití dané myšlenky bez jejího svolení. Takovou myšlenku nemůžete prohlašovat za svou, i když nemá žádného legálního majitele (například jde-li o starou myšlenku).


I když je však myšlenka nová, tato novost sama o sobě nemusí mnoho znamenat. Aby měl vynález dobrý komerční potenciál, musí jít o podstatné zlepšení stavu techniky.

Skutečnost, zda vynález přináší podstatné zlepšení či nikoli, závisí na mnoha faktorech. Některá zlepšení mohou být drobná, pokud jde o samotnou technologii, mohou však mít vysokou komerční hodnotu.

Například pojistka na nápojové plechovce představuje jednoduchou technologii, avšak díky svým výhodám – (a) je opatřena nýtem, který plechovku neprorazí, a (b) tvar spodní části pojistky poskytuje mechanickou výhodu – jde o významný vynález s obrovskou komerční hodnotou.

Na druhou stranu je možné, že komerčně úspěšná myšlenka je nová, ale nijak zvlášť invenční.

Například elektrické zubní kartáčky bývaly příliš drahé a proto se neprodávaly dobře. Později někdo zjistil, že je možné použít mnohem levnější motorek. Ceny klesly a odbyt závratně vzrostl. Tento nový typ elektrického zubního kartáčku jednoduše obsahoval dobře známý motorek a fungoval dobře známým způsobem, nešlo tedy o žádný vynález – novost spočívající v kombinaci motorku a zubního kartáčku však výrobku poskytla velkou komerční výhodu.

Datum poslední aktualizace – 12.10.2010 11:03