Úřad průmyslového vlastnictví

Platba předem nebo zaručená platba


Vynálezecká mytologie říká, že každý vynálezce si zasluhuje od společnosti velkou zálohovou platbu. To je vysoce nepravděpodobné, pokud taková platba nepředstavuje příspěvek na vývoj Vašeho vynálezu, který by společnost musela stejně zaplatit.

Vyžadujete-li platbu předem, ohrožujete své vyhlídky na uzavření licenční smlouvy. Téměř každá společnost je názoru, že Vaše i její odměna může vyplývat pouze z prodeje vynálezu. Mnoho menších společností bude tvrdit, že rozvoj Vašeho vynálezu představuje již tak značné náklady, a že si platbu předem nemohou dovolit.

Jako kompromis lze sjednat zaručený minimální měsíční příjem odpočitatelný od budoucích licenčních poplatků. Ten může činit malou část (25 – 30 procent) ze sjednaných licenčních poplatků za odhadovaný roční prodej. I když tento příjem začne být vyplácen několik měsíců před zahájením výroby, brzy jej lze získat zpět z licenčních poplatků, odpovídá-li prodej předpovědi.


Odkup

Další možností je, že společnost Vám nabídne úplný odkup vynálezu za pevně stanovenou sumu místo platby licenčních poplatků. Společnost sází na to, že vynález bude mít daleko větší cenu, než kolik Vám platí. Tato sázka však nemusí vyjít, pokud se výrobek nebude prodávat tak dobře, jak se čekalo.

Odkup pro Vás může a nemusí představovat výhodu, takže v případě takové nabídky požádejte o radu odborníka. Cílem společnosti bude provést tento odkup levně, ale hotovost je vždy lákavá a nikdo nedokáže předpovídat budoucnost. Jednomu vynálezci například bylo nabídnuto, aby si vybral 1,5 milionu EUR za odkup vynálezu nebo zaručené minimální licenční poplatky ve výši 90.000 EUR ročně. Zvolil druhou variantu, prodej však byl mnohem nižší, než se předpovídalo, a výrobek byl za dva roky stažen z trhu.
 

Datum poslední aktualizace – 02.11.2010 14:23